საავადმყოფოს კანალიზაციის დამუშავების მოწყობილობა
საავადმყოფოს კანალიზაცია ეხება საავადმყოფოების მიერ წარმოქმნილ კანალიზაციას, რომელიც შეიცავს პათოგენებს, მძიმე მეტალებს, სადეზინფექციო საშუალებებს, ორგანულ გამხსნელებს, მჟავებს, ტუტე და რადიოაქტიურობას. მას აქვს სივრცითი დაბინძურების, მწვავე ინფექციის და ლატენტური ინფექციის მახასიათებლები. ეფექტური მკურნალობის გარეშე, ეს შეიძლება გახდეს მნიშვნელოვანი გზა დაავადებების გავრცელებისა და გარემოს მკაცრად დაბინძურების მიზნით. ამიტომ, მშენებლობა კანალიზაციის მკურნალობამცენარესაავადმყოფოებში გახდა ამ პრობლემის გადაჭრის გასაღები.
1.საავადმყოფოს კანალიზაციის შეგროვება და წინასწარი მკურნალობა
პროექტი იღებს შიდა კანალიზაციისა და წვიმის წყლის ნაკადის მილსადენის სისტემას, რომელიც შეესაბამება ურბანული სადრენაჟე სისტემას. საავადმყოფოს მიდამოში სამედიცინო კანალიზაცია და საშინაო კანალიზაცია გროვდება სადრენაჟე მილების ქსელის საშუალებით, რომელიც განთავსებულია მიმოფანტული დაკრძალული კანალიზაციის სამკურნალო მოწყობილობებით (სეპტიკური ავზი, ნავთობის გამყოფი და სეპტიკური ავზი და წინასწარი სადეზინფექციო ავზი, რომელიც ეძღვნება ინფექციური პალატების დრენაჟს) საავადმყოფოს არეალში, შემდეგ კი განთავისუფლებულია საავადმყოფოს სამკურნალო სადგურზე სამკურნალოდ. წყლის დამაბინძურებლების განთავისუფლების სტანდარტის შესრულების შემდეგ, სამედიცინო დაწესებულებებისთვის განთავისუფლებული სტანდარტის შესაბამისად, ისინი ურბანული საკანალიზაციო გამწმენდი ქარხანაში გადაიყვანეს ურბანული კანალიზაციის მილების ქსელის საშუალებით.
ძირითადი დამუშავების ერთეულის აღწერაკანალიზაციის მკურნალობამცენარე
① ქსელის ჭაბურღილი აღჭურვილია უხეში და წვრილი ბადეების ორი ფენით, წვრილ ბადეებს შორის 30 მმ -ით და 10 მმ -ს შორის. შეაჩერეთ შეჩერებული მატერიის დიდი ნაწილაკები და წვრილად აგლომერირებული რბილი ნივთიერებები (მაგალითად, ქაღალდის ნაკაწრები, ზოლები ან საკვების ნარჩენები) წყლის ტუმბოს და შემდგომი დამუშავების ერთეულების დასაცავად. მოთავსებისას, ბუჩქი უნდა იყოს დახრილი 60 ° კუთხით წყლის ნაკადის მიმართულების ჰორიზონტალურ ხაზთან, რათა ხელი შეუწყოს ობსტრუქციული ნარჩენების მოცილებას. მილსადენის დანალექისა და შეფერხებული ნივთიერებების დაშლის თავიდან ასაცილებლად, დიზაინმა უნდა შეინარჩუნოს კანალიზაციის ნაკადის სიჩქარე 0,6 მ/წმ და 1.0 მ/წმ -ს შორის. ნაგვის მიერ შეფერხებული ნივთიერებები უნდა იყოს დეზინფექცია მოცილების დროს დიდი რაოდენობით პათოგენების არსებობის გამო.
② აუზების რეგულირება
მან საავადმყოფოს დრენაჟის ბუნება განსაზღვრავს შემომავალი წყლის არათანაბარ ხარისხს კანალიზაციის სამკურნალო სადგურიდან. ამრიგად, მარეგულირებელი ავზი იქმნება კანალიზაციის ხარისხისა და რაოდენობის ჰომოგენიზაციისა და ზემოქმედების დატვირთვის გავლენის შემცირების შემდგომ სამკურნალო ერთეულებზე. ამავდროულად, ავარიის აუზში ავარიის გადაფარვის მილის შექმნა. აერაციის მოწყობილობა დამონტაჟებულია მარეგულირებელ ავზში, რათა თავიდან აიცილოს შეჩერებული ნაწილაკების დანალექი და ჩამდინარე წყლების ბიოდეგრადირების გაუმჯობესება.
③ ჰიპოქსიური აერობული აუზი
ანოქსიური აერობული ავზი არის კანალიზაციის დამუშავების ძირითადი პროცესი. მისი უპირატესობა ისაა, რომ ორგანული დამაბინძურებლების დამამცირებელი გარდა, მას ასევე აქვს აზოტისა და ფოსფორის მოცილების გარკვეული ფუნქცია. A/O პროცესი აკავშირებს წინა ანაერობულ განყოფილებას და უკანა აერობულ განყოფილებას სერიაში, რომელთა განყოფილება არ აღემატება 0.2 მგ/ლ და o სექციას DO = 2 მგ/ლ-4 მგ/ლ.
ანოქსიურ ეტაპზე, ჰეტეროტროფიულმა ბაქტერიებმა ჰიდროლიზმა შეაჩერეს დამაბინძურებლები, როგორიცაა სახამებელი, ბოჭკოები, ნახშირწყლები და ხსნადი ორგანული ნივთიერებები კანალიზაციაში ორგანულ მჟავებში, რამაც მაკრომოლეკულური ორგანული ნივთიერებები მცირე მოლეკულურ ორგანულ ნივთიერებებში გადაიტანოს. ხსნადი ორგანული ნივთიერებები გარდაიქმნება ხსნადი ორგანულ ნივთიერებებად. როდესაც ანაერობული ჰიდროლიზის ეს პროდუქტები შედის აერობულ ავზში აერობული სამკურნალოდ, გაუმჯობესებულია კანალიზაციის ბიოდეგრადირება და გაუმჯობესებულია ჟანგბადის ეფექტურობა.
ანოქსიურ განყოფილებაში, ჰეტეროტროფიული ბაქტერიები ამონიზირებს დამაბინძურებლებს, როგორიცაა ცილა და ცხიმი (N ორგანულ ჯაჭვზე ან ამინომჟავაში ამინომჟავაში), რომ გაათავისუფლონ ამიაკი (NH3, NH4+). ჟანგბადის მიწოდების საკმარისი პირობების პირობებში, აუტოროფიული ბაქტერიების ნიტრიფიკაცია დაჟანგავს NH3 -N (NH4+) NO3 -და უბრუნდება აუზს რეფლუქსის კონტროლის გზით. ანოქსიური პირობებით, ჰეტეროტროფიული ბაქტერიების დენიტრიფიკაცია ამცირებს NO3 - მოლეკულურ აზოტს (N2), რომ დასრულდეს C, N და O ციკლი ეკოლოგიაში და გააცნობიეროს უვნებელი კანალიზაციის მკურნალობა.
④ სადეზინფექციის ავზი
ფილტრის გამონაყარი შედის სადეზინფექციო საკონტაქტო ავზში, რომ შეინარჩუნოს გარკვეული კონტაქტის დრო კანალიზაციასა და სადეზინფექციო საშუალებებს შორის, რაც უზრუნველყოფს, რომ სადეზინფექციო ეფექტურად კლავს ბაქტერიებს წყალში. ჩამდინარე წყლები განთავსებულია მუნიციპალური მილსადენის ქსელში. "სამედიცინო დაწესებულებების წყლის დამაბინძურებელი გამონადენის სტანდარტების" თანახმად, ინფექციური დაავადებების საავადმყოფოებიდან კანალიზაციის საკონტაქტო დრო არ უნდა იყოს 1.5 საათზე ნაკლები, ხოლო ყოვლისმომცველი საავადმყოფოებიდან კანალიზაციის კონტაქტის დრო არ უნდა იყოს 1.0 საათზე ნაკლები.